Mała Akademia Zdrowego Smaku

Dziś trochę nietypowo, ale za to bardzo zdrowo. Niedawno natrafiłam na facebooku na interesującą stronę prowadzącą bardzo pozytywną i ciekawą akcję  – Mała Akademia Zdrowego Smaku. Oglądając filmiki i fotogalerię od razu uznałam, że to temat na który warto  powiedzieć choć kilka słów.

Akcję zapoczątkowała Fundacja Ochrony Zdrowia I Pomocy Społecznej w Jastrzębiu – Zdroju, a na celu ma promowanie dobrych nawyków żywieniowych i zdrowego trybu życia. Wszystko spowodowane jest problemem otyłości wśród dzieci, który trzeba bezzwłocznie likwidować. Zła dieta, mała świadomość zagrożenia to główny problem tego, że coraz więcej maluchów, ale i dorosłych nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą ma problemy z nadwagą.  Jednak sama otyłość to nie wszystko, ponieważ pociąga ona za sobą liczne zdrowotne konsekwencje, z których wciąż nie zdajemy sobie sprawy. Akademia odwiedza różne szkoły na terenie miasta Jastrzębie, a szef kuchni Michał Bałazy pokazuje najmłodszym co robić, by posiłek był zdrowy i korzystny dla organizmu. Prowadzone są warsztaty,  na  których kucharz pokazuje ciekawe pomysły na smaczne posiłki i zachęca najmłodszych do spożywania tylko tego co jest bogate w wartości odżywcze i witaminy. Akcja uświadamia też, że to co zdrowe może być jednocześnie bardzo dobre w smaku i co ważniejsze łatwe do przygotowania. Niestety nie miałam okazji być na żadnym ze spotkań, ale sam fakt istnienia i cel inicjatywy bardzo mnie ucieszył. Widać, że cała karda profesjonalnie podchodzi do działania, a dzieciaki chętnie i aktywnie uczestniczą w tym zdrowym przedsięwzięciu.

1960128_719118874776637_1132030151_n

Tym bardziej cieszy mnie fakt, że w moim rodzinnym mieście, w końcu kogoś zainteresował zdrowy tryb życia, a co ważniejsze, że jest on krzewiony wśród najmłodszych. W erze macdonaldyzacji, pośpiechu i wielu złych nawyków, dzieci nie mają skąd czerpać informacji o zdrowiu.   Należy pamiętać, że jesteśmy tym co jemy, stąd idea jeszcze bardziej kusi. Dobrze, że maluchy chcą się uczyć takich życiowych spraw, a co ważniejsze, że w końcu ktoś wpadł na pomysł, że taka edukacja jest wprost niezbędna w życiu maluchów.

Myślę, że w każdym mieście powinno się prowadzić tego typu akcje. Ponadto przydałoby się także uświadamiać nieco starszych o tym jak bardzo potrzebujemy zdrowego odżywiania, aby żyć długo i bez zbędnych problemów. Oprócz samych wizyt w szkołach, na oficjalnej stronie Małej Akademii Zdrowego Smaku można także znaleźć ciekawe porady i jeszcze więcej informacji o tym co jeść, aby wszystko było w porządku.

Dlatego też zapraszam na ich stronę: http://www.malaakademiazdrowegosmaku.pl/o-projekcie/

Postaram się zebrać jeszcze więcej informacji na temat tej świetnej akcji. A co Wy o tym myślicie? Czy promowanie zdrowego odżywiania u dzieci jest potrzebne?  Czy wśród Was, Drodzy czytelnicy są osoby, które miały styczność z tą akurat akcją?

AgataK.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!