Pogadanki zdrowotne z doktorem Rafałem Baronem

Po raz kolejny Jastrzębie Miasto Zdrowia zorganizowało dla mieszkańców Jastrzębia wykłady poświęcone zdrowiu. Po raz drugi w Zespole Szkół nr 6 im Króla Jana III Sobieskiego mieliśmy okazję gościć Pana doktora Rafała Barona, który jest lekarzem, specjalistą z zakresu medycyny podróży i chorób tropikalnych, pasjonat i popularyzatorem  profilaktyk zdrowia, medycyny przyczynowej oraz terapii niefarmakologicznych. To były student i pracownik Szpitala Uniwersyteckiego w Strasbourgu i Selestat we Francji. W ostatni wtorek podzielił się z Jastrzębianami swoją wiedzą.

Tym razem tematem przewodnim spotkania była pogadanka na temat procesu miażdżycowego. Pan doktor opowiedział nam jak wygląda sam proces i jak można wystrzec się od nieprzyjemnych problemów zdrowotnych. Co jeść, aby nasz układ krwionośny działał sprawnie, oraz jak żyć, by nie narazić serca i własnego zdrowia na problemy? W naszym otoczeniu mamy wiele niebezpiecznych substancji i składników pokarmu, które niebezpiecznie odkładają się w naszym organizmie. Wszyscy mówią nam, że to cholesterol jest główna przyczyną problemów miażdżycowych okazuje się jednak, że znacznie większym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowy styl życia, stres, używki i chemiczne produkty. Osoby nie zwracające uwagi na to jak jedzą często sami fundują sobie problemy. Biały chleb, margaryna, smażenie mięs na olejach nieprzystosowanych do tego są jednym z największych kroków do nieumyślnego skrócenia swojego życia.

Dwie godziny pogadanki minęły niesamowicie szybko. W trakcie mogliśmy poznać niesamowite zastosowania zwykłej witaminy C, ziół takich jak pokrzywa berberys. Bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest dostarczanie minerałów i witamin w odpowiedniej proporcji.

Na zakończenie poznaliśmy pasożyty, które niestety gnieżdżą się w naszych organizmach. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ze mieszka w nas intruz. Jak więc się go pozbyć, a co ważniejsze zdiagnozować? Okazuje się, że sukcesem w tej sprawie może być domowe ziołolecznictwo i po prostu zdrowsza dieta.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zachwyceni tym wykładem i zapowiedzieli chęć uczestnictwa w kolejnym. Następne spotkanie odbędzie się już 16 czerwca, a tym razem będzie to spotkanie z dietetykiem. Trzeba pamiętać jesteśmy tym co jemy. Prawidłowe odżywianie do dobre życie!

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
19