Regeneracja Organizmu – dr. Krzysztof Krupka

W czwartek odbył się kolejny wykład z serii „56 minut dla zdrowia”. Tym razem gościem był doktor Krzysztof Krupka, który opowiedział o tym jak regenerować organizm, by zachować go w zdrowiu i równowadze.

DSC_1739

Regeneracja organizmu jest cyklem, który tylko wykonany w odpowiedni sposób przynieść może pożądane skutki. Często wiele osób czujących się zdrowo i dobrze, nie myśli o chorobach i sądzi, że ich to nie dotyczy. Tu właśnie zaczyna się problem. Trzeba być świadomym zagrożeń i nawet jeśli jest dobrze wprowadzać profilaktykę do swojego życia.  O zdrowiu trzeba rozmawiać, myśleć, a przede wszystkim nieustannie o niego dbać.

Mówi się, że aby chorować trzeba mieć zdrowie. Dlaczego? Choroba to trudny stan dla organizmu, podczas, którego ciało musi walczyć z bardzo dużą mocą. Sprawia to, że przegramy, kiedy jesteśmy słabi, będąc mocnym można wyjść z każdej dolegliwości. Lekarze często o tym zapominają i gaszą pewne stany, które są mechanizmami obronnymi. Zbija się gorączkę i katar, a tak naprawdę wtedy odbywa się największa i najważniejsza walka. Temperatura pomaga zwalczać nieprzyjaciół, a wszystkie stany zapalne są naturalnymi antybiotykami, które są niezbędne w przeciwdziałaniu intruzom. Niektóre kliniki podczas najcięższych stanów u pacjenta po prostu wywołują u niego sztuczna temperaturę, dzięki temu proces leczenia staje się łatwiejszy, a szansa na odzyskanie równowagi jest znacznie większa. Podobnie jest z katarem – służy on oczyszczeniu organizmu ze wszelkich paskudztw. Dzięki niemu zanieczyszczenia, które dostały się do organizmu podczas oddychania, w łatwy sposób spływają, by nie zalegać w zatokach.

Kiedy przywracamy organizm do równowagi musimy pamiętać o kilku zależnościach:

Nasze DNA jest jak siła życiowa – bez niego nie możemy istnieć, działać i pracować. Zróżnicowanie naszych organizmów to wytrzymałość w każdej walce. Możliwości, które daje nam los to moc osobista – z nią możemy osiągnąć i pokonać wszystko! Wydajność organizmu to optymalizacja między złym i dobrym, a współdziałanie poszczególnych narządów jest jak najprawdziwsza komunikacja.

DSC_1750

Dlatego trzeba zachować równowagę zarówno w życiu prywatnym jak i pracy. Zestresowana mama wpływa na dziecko w negatywny sposób, im więcej stresu, krzyków i niepewności, tym bardziej maluch będzie płakał. Obojętność opiekunki względem malucha także nie jest wskazana, ponieważ pociechy potrzebują stałej uwagi, która zapewnia im poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jest z pracownikami, kiedy szef jest obojętny, pracownik czuje się zestresowany, ponieważ nie ma pewności czy wszystko jest w porządku. Te stany mocno zaburzają organizm, przez co staje się on całkowicie rozchwianym.

Nasz organizm także potrafi się regenerować, a na miejsce starych tkanek przychodzą nowe, zepsute narządy samodzielnie wracają do normy. Ten proces u człowieka jest jednak znacznie dłuższy i może trwać od kilku tygodni to kilkunastu lat. Umiejętne wspomożenie tego procesu, może dać bardzo pozytywne skutki, a co ważniejsze pomóc uniknąć wielu dolegliwości.

Ważnym jest, by regenerować organizm w porę, niż oczekiwać, na moment, aż będzie za późno. Sposoby na regeneracje: DNA, komórek, tkanek, narządów i całego ciała Doktor Krupka podawał podczas swojej prezentacji (wideo z tymi fragmentami już niedługo zostanie udostępnione specjalnie dla was).

DSC_1755Podsumowując – nasz organizm to jedna wielka maszyna i tylko podczas, gdy wszystko działa jak należy można cieszyć się pełnią zdrowia i niezależnością. Aby organizm był jednością należy go dobrze poznać i pozwolić mu prawidłowo funkcjonować, bronić się i pokazywać symptomy. Musimy uczyć rozpoznawać się wewnętrzne problemy, by w miarę szybko reagować. Odpowiednia dieta, otaczanie się dobrymi ludźmi i kontakt naturą poprawia naszą kondycję i pozwolą cieszyć się życiem bez tracenia czasu na chorobę.

Do tematu regeneracji powrócę niebawem znacznie bardziej szczegółowo.

DSC_1761

Dziękuję wszystkim za przybycie na spotkanie i zapraszam ponownie w imieniu całego Jastrzębie Miasto Zdrowia.

Zdrowie jest najważniejsze Kochani! Dbajcie o siebie niezależnie od miejsca w którym jesteście, pory dnia i tempa życia.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
3