Czy też cierpisz na niedobór żelaza?
Ludzie mają coraz więcej problemów zdrowotnych, o których nie mają zielonego pojęcia, często je lekceważą, jakby po prostu nie istniały. A jednak one są i co gorsze dotykają nas na każdym kroku… Dziś chciałabym opowiedzieć co nie co o niedoborze żelaza, który powoli staje się epidemią XXI wieku.
Czujesz się często zmęczony?
Jesteś zdekoncentrowany?
Patrzysz w lustro i widzisz bladą, zmęczoną twarz?
Jeśli odpowiedziałaś/łeś na te pytania twierdząco, czas dowiedzieć się skąd te objawy, jak się ich można nabawić i co ważniejsze jak je zwalczyć.
Dlaczego?
Wydaje się, że jemy dużo posiłków pełnych w żelazo. Rzeczywiście, znajdziemy go w prawie każdym produkcie, ale niestety nie jest on wystarczająco magazynowany w organizmie. Ponadto liczne składniki chemiczne, w tym konserwanty, z pożywienia intensywnie wpływają na zaburzenie wchłaniania się żelaza. Tak więc magazyny pustoszeją, a dostęp do potrzebnego składnika staje się coraz trudniejszy.
Kogo może dotyczyć ten niedobór?
W obecnych czasach, niestety praktycznie każdego…
Jak dowiedzieć się czy posiadaj niedobór?
Najłatwiej oczywiście wykonać morfologię.
Jak uzupełnić niedobór i skutecznie pozbyć się problemu?
Lekarz pewnie zaproponuje Ci trochę tabletek, pastylek i innych nienaturalnych źródeł żelaza. Moją propozycją jest postawienie na naturę. Jednak to nie jest takie łatwe… Wszyscy mówią „Jedz dużo szpinaku!”, niestety ta zieleninka nie pomoże nam nadrobić braków. Najlepszym sposobem okazuje się być jedzenie wielkiej ilości mięsa wołowego. Tu należy też pamiętać jedną ciekawą sprawę. Idealny duet, który pomaga w uzupełnieniu niedoboru to żelazo + witamina C, a znajdziemy go w natce pietruszki, papryce i czarnej porzeczce. Swoje bardzo pozytywne działanie ukazuje też w połączeniu z witaminą B6 i kwasem foliowym.
To jednak nie wszystko. Nawet wielka ilość spożywanych dobrych produktów nie będzie skuteczna jeśli nie ograniczymy picia kawy i herbaty, które w największej mierze są odpowiedzialne za niedobór żelaza w organizmie.
Wniosek.
Odpowiednia dieta, mało kawy i herbaty w krótkim czasie pomogą zrównoważyć ilość żelaza. Jeśli to jednak nie pomoże, lub niedobór będzie zbyt wielki, ostatecznością będzie interwencja żelazowymi suplementami diety.
AgataK.