Walcz z rakiem piersi nim on zacznie walkę z Tobą!

Wiele z kobiet zadaje sobie pytanie, czy można zdążyć przed rakiem piersi, czy można mu jakoś zapobiegać i czy jest sposób, aby uniknąć tych wszystkich cierpień i wylanych łez. W Polsce jest ponad sto tysięcy kobiet, które są nosicielkami genu odpowiedzialnego za raka piersi, ale niestety tylko 8% z nich zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ kobiety rzadko robią testy i się badają. Dodam od razu, że fakt posiadania genu nie jest wyrokiem, ale jest powodem do tego, aby częściej się badać, ponieważ zwiększa to parokrotnie ryzyko zachorowania na raka piersi.

Warto regularnie chodzić do ginekologa, który w profesjonalny sposób zbada nasze piersi, ale przede wszystkim należy chociaż raz w miesiącu zbadać swoje piersi. Nie wpadać w panikę, rzecz jasna, gdy wykryje się jakieś zgrubienie, ponieważ większość zmian jest łagodna, a piersi z powodu swojego gruczołowatego charakteru mają z natury różne małe guzki. Jednak badając się w domu możemy wykryć już w pierwszej fazie guzek, co uchroni nas być może przed poważnymi konsekwencjami i pomoże wrócić całkowicie do zdrowia. W internecie można znaleźć wiele obrazkowych pomocy, które warto wydrukować i mieć pod ręką, by od czasu do czasu zbadać swoje piersi.

Poza guzkami i zgrubieniami powinna nas zaniepokoić każda zmiana – pomarańczowa skórka, asymetria, wydzielina z brodawek, ból piersi bądź ogromna ilość włosów na sutkach, która może nie świadczy o nowotworze, ale o innym schorzeniu związanym z nadprodukcją testosteronu.

Są też wskazówki, które pomogą nam zmniejszyć ryzyko nowotworu, a więc przede wszystkim należy się mniej denerwować – gdy się denerwujemy do krwi dostaje się dużo noradrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów przyczyniających się do różnych zapaleń w organizmie, które mogą prowadzić do raka. Ważne też, by nie spożywać za dużo tłuszczów i zastąpić te zwierzęce roślinnymi, ponieważ są o wiele zdrowsze dla naszego organizmu i nie powodują otyłości, a mają nawet bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Warto też unikać fast-foodów, więc z diety trzeba usunąć ciasta, ciasteczka, hamburgery, frytki, chipsy i pizze, ponieważ jest w nich pełno tak zwanych trans tłuszczów, które są pożywką dla rakowych komórek. Co więcej, specjaliści podejrzewają, że nagłe skoki poziomu cukru mogą prowadzić do powstawania tych właśnie niebezpiecznych komórek. I ostatnia, najbanalniejsza, ale i najlepsza rada – rozkochaj się w owocach i warzywach! Szanse na uniknięcie raka rosną, gdy codziennie zajadamy się świeżymi bombami witaminowymi, chudym nabiałem, pełnoziarnistymi produktami czy rybami, także warto zainwestować we własne zdrowie i nie dać się rakowi!

ViktoriaSkrzypiec

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
1