WIELKIE straty, a grzeszki małe

Nawyki przeważnie są dobre, jednak zdarzają się też takie, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś, co wpoiło nam otoczenie bądź to, co wydaje się dla nas dobre tak naprawdę może wyrządzić nam krzywdę. Jesteś ciekawi o czym mowa? A może okaże się, że jakiś nawyk jest waszą codziennością?

Błędem, który zdarza się praktycznie co drugiej osobie jest używanie pałeczek do uszu. Nie wolno czyścić uszu pałeczką i basta. Myślimy, że stosując patyczki czyścimy nasze uszy, pozbywamy bakterii, a na dodatek dzięki temu lepiej słyszymy. Znajdująca się wewnątrz ucha błona bębenkowa jest bardzo delikatna, a intensywne czyszczenie może spowodować przenoszenie bakterii, czego przykładem jest jeden mężczyzna, który nabawił się zapalenia opon mózgowych. Lekarze sugerowali, że zapalenie było spowodowane wstępną infekcją bakteryjną powstałą w wyniku częstego czyszczenia uszu. Ponadto – w łatwy sposób można przesunąć wydzielinę woskową i zatkać sobie uszy bądź przebić błonę bębenkową.

Błąd numer dwa – łykanie za dużej ilości tabletek przeciwbólowych. Każdy lek jest szkodliwy i każdy może wywołać szkody w naszym organizmie, które czasem są szkodami nieodwracalnymi. Najłatwiej przedawkować leki przeciwbólowe, ponieważ nie wierzymy w to, że coś nam się może stać i chcemy jak najszybciej uporać się z bólem, bądź nawet próbować własnymi sposobami jemu zapobiegać łykając zapobiegawczo tabletki. Warto wiedzieć, że to co napisane jest na ulotce wcale nie jest żartem i kłamstwem, a ostrzeżeniem. Przedawkowanie leków może skończyć się biegunką, bólem głowy, problemami w wątrobą, kołataniami serca, zaburzeniami pracy serca, śpiączką, zatruciem, a nawet śmiercią.

Wyciskanie pryszczy jest również popularnym błędem, który popełnia praktycznie każdy nastolatek, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji tego, z pozoru banalnego, czynu. Uwierzcie, że wyciskając pryszcze będziecie wyglądać jeszcze gorzej. Zapalenie nie tylko może się przenieść, a krostka zamienić się w ropną zmianę, a na dodatek możecie nabawić się blizn i przebarwień, które bardzo ciężko usunąć.

Wykałaczki na pierwszy rzut oka groźnie nie wyglądają, ale możemy nimi wyrządzić sobie krzywdę. Już pominę fakt uszkodzenia dziąsła (co w przypadku osoby która ma problemy z krzepliwością krwi może skończyć się poważnym krwotokiem), zdzieraniem szkliwa przez co powstają przebarwienia na zębach i staną się one słabsze to jeszcze na dodatek możemy się zabić. Nierzadko słyszy się o przypadkach, gdy ktoś przez przypadek połknie wykałaczkę, a od tego momentu już nie trudno o przebicie przewodu pokarmowego czy doprowadzenie do groźnej infekcji, a więc nawet sepsy, która bywa śmiertelna.

Myślę, że wartym uwagi błędem jest przesadzanie z ilością kawy, ponieważ trzy filiżanki małej czarnej to maksymalna dawka, którą możemy wypić w ciągu dnia. Kto by się tym jednak przejmował, prawda? Picie zbyt dużej ilości kawy może podrażnić żołądek, wywoływać niepokój, powodować drżenie rąk, problemy z układem pokarmowym, a także wypłukuje z organizmu witaminy. I jeszcze jedna rada – gdy pijesz kawę, staraj się ograniczyć napoje zawierające kofeinę, czyli na przykład Coca-Cole.

I ostatnim błędem na którym chciałam się skupić to nie mycie owoców, warzyw i jajek po tym jak przyniesiemy produkty prosto z ogrodu bądź ze sklepu. I tak, skórki cytrusów też trzeba myć, ponieważ jest na nich pełno środków chemicznych, które mają chronić owoc przed zepsuciem i które w łatwy sposób podczas obierania mogą dostać się do miąższu. Jeśli zaś chodzi o leśne owoce (jeżyny, maliny, jagody) to łatwo zarazić się bąblowicą, ponieważ na owocach często są larwy bąblowca. Z jajkami również sprawa jest poważna, ponieważ używanie nieumytych jajek grozi zarażeniem salmonellą!

Czasem z lenistwa, braku czasu, a czasem z niewiedzy popełniamy niewielkie błędy, jednak możemy za nie zapłacić dużą cenę. Małe grzeszki, ale duża strata.

Viktoria 

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!