Jak poprawić swoją pamięć?
Mózg jest organem niezbędnym do myślenia, zapamiętywania i koncentracji, a więc jest takim „miejscem operacyjnym”, który pozwala nam funkcjonować. Warto jednak pamiętać, że aby mózg mógł w pełni spełniać swoją odpowiedzialńą rolę musi nie tylko być trenowany, ale i mieć dostarczane odpowiednie produkty – potrzebuje dopływu energii, składników warunkujących pamięć i koncentrację, minerałów i witamin. Pamięć jest niezwykle ważna, ponieważ nie tylko daje nam umiejętność połapania się w otaczającej nas przestrzeni, sprawnego funcjonowania, ułatwia życie, ale i pomaga w zdobyciu wymaganych dyplomów. Jak więc poprawić swoją pamięć i jak o nią dbać?
Zacznę od czegoś dla wielu niezwykle przyjemnego – kawa i czekolada, ponieważ te dwa rzekomo niezdrowe produkty bardzo skutecznie pobudzają myślenie, jednak warto pamięć również o ich szkodliwości na nasz organizm, dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej równowagi.
Korzystny wpływ na pamięć i koncentracje mają wszystkie witaminy z grupy B, dlatego warto im się przyjerzeć i codziennie dostarczać odpowiednich produktów. Witamina B6 wspomaga prace układu nerwowego i powoduje wystwarzanie się hormonu szczęścia, a znajdziemy ją w rybach, jajkach, orzechach, płatkach owsianych, roślinach strączkowych, popularnych ziemniakach czy bananach. Witamina B1 bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych, stąd ogromna jej rola w naszym orgaźmie, ponieważ jej niedobór uszkadza komórki nerwowe, dlatego warto jeść ziarna pszeniczy, płatki owsiane, słonecznik, orzechy, jaja, wątrobę czy wieprzowinę. W wątrobie znajduje się również witamina B3 (znana przez niektórych jako PP), której dostarczy nam też gama produktów takich jak jabłka, pomarańcze, ziemniaki, marchwek, groszek, ziarna pszenicy, szpinak, drożdże, czy mięso wieprzowe i cielęce. Witamina B3 również jest dla nas niezwykle ważna, ponieważ pozytywnie oddziałuje na system nerwowy, koi nerwy, zapewnia spokój wewnętrzny i odpowada za prawidłowy stan psychiczny. Na samych witaminach z grupy B widać jak ważna dla prawidłowego rozwoju i zdrowia naszej pamięci jest różnorodna dieta, która ma na nią ogromny wpływ.
Poza witaminami mamy jeszcze ogrom minerałów z magnezem na czele – wspomaga koncentracje, łagodzi stres i napięcia życia codziennego, zapobiega niedotlenieniu mózgu. Oczywiście możemy łykać zakupione w aptece kapsułki z magnezem (najlepiej z dodatkiem witaminy B6, która wspomaga wchłanianie pierwiastka), ale mózna również w o wiele niższej cenie i zdrowszym wydatniu kupić sobie mleko, jogurty, pełnoziarniste pieczywo, migdały czy kaszę gryczaną, a nasz organizm nigdy nie odczuje braku magnezu. Aby chronić nasz układ nerwowy przed szkodliwym wpływem wolnych rodników z pomocą przychodzi nam cynk znajdująćy się w fasoli i orzechach, stąd powszechnie znana informacja, że orzechy są sprzymierzeńcami dobrej pamięcy. Orzechy nie tylko zawierają cynk, ale i potas i żelazo, czyli obiad mienrały również mające zbawienny wpływ na naszą koncetrację.
Poza dietą warto zwrócić uwagę na wiele innych czynników poprawiających kondycję pamięci. Z badań wynika, że nas mózg w ciągu dnia spożywa około 150 gram glukozy, stąd zaleca się regularne spożywanie posiłków (zapobiegają obniżeniu poziomu glukozy we krwi), by nasz mózg mógł ciągle pracować na pełnych obrotach, a do tego przecież niezbędna jest mu energia będąca siłą napędową. Białe pieczywo warto zamienić na pełnoziarniste, ponieważ tylko te pieczywo nie jest pozbawione łuski, czyli najbogatszej w błonnik, fosfor, żelazło, witaminy z grupy B i wapń części. Obok ciemnego pieczywa ważną rolę odgrywa białko – budulec mózgu odpowiadający nie tylko za pracę, ale i regeneracje komórek newowych, stąd tak ważne w diecie jest chude mięso, nabiał, ryby, czy twaróg.
Idąc dalej, warto rowiązywać krzyżówki, przypominać sobie wydarzenia z przeszłości, trenować swoją pamięć, powtarzać świeżo zdobyta informacje, by mogły spokojnie zakodować się w naszej pamięci. Należy również być aktywnie społecznym, ponieważ ostatnie badania ujawniają, że ludzie, którzy mówią do siebie mają mniejsze ryzyko rozwoju demencji w wieku dojrzałym. Rozmowa ze sobą, nawet jeśli opowiadasz sobie jakieś historie, to doskonały sposób na opóźnienie utraty pamięci i skupienie się na tym, co ważne. Należy również nauczyć się walczyć ze stresem, sypiać odpowiednio długo oraz przede wszystim ćwiczyć fizycznie, by dotlenić każdy milimetr naszego mózgu.