Dlaczego warto mieć aktywne hobby?

Aktywność fizyczna jest podstawą zdrowego rozwoju naszego organizmu. Dzięki niej możemy zachować odpowiednią kondycję zamiast martwić się, że 10-cio minutowy spacer do sklepu zmusi nas do wypatrywania najbliższej ławki. Musimy pamiętać, że im wcześniej zaczniemy, tym lepsze efekty będą miały nasze starania i łatwiej będzie nam wdrożyć się w cały proces. Jest to szczególnie ważne, że we współczesnym świecie siedzący tryb życia staje się bardzo powszechną normą. Nie ma jednak nic przyjemniejszego niż wykonywanie niezbędnych ćwiczeń w ramach własnego hobby.

Doskonała alternatywa

Zastój fizyczny w naszym życiu, związany oczywiście z brakiem naturalnego wymogu aktywności w ciągu dnia, nie jest dobrym stanem. Nierzadko zdarza się, że zbyt przyzwyczajamy się do takiego trybu funkcjonowania, że nie tylko w pracy, ale i w czasie wolnym korzystamy z komputera (lub TV), jak ze źródła relaksy. Aktywne hobby to właśnie doskonała alternatywa dla takich praktyk, które nigdy nie prowadzą do niczego dobrego. Szczególnie w przypadku dzieci jest to istotna kwestia, gdyż ma bezpośredni wpływ na ich rozwój. Świeże powietrze, kontakt z przyrodą oraz nawet najdrobniejsze ćwiczenia zawsze wypadają lepiej w porównaniu do marazmu i lenistwa – zwłaszcza jeśli na szali spoczywa nasze zdrowie.

To nic trudnego

Najprostszym sposobem na aktywne hobby jest oczywiście spacer. Dlaczego? Ponieważ nie wymaga się tu posiadania specjalistycznego sprzętu, a w ten sposób może wypoczywać i ćwiczyć niemal każdy. Jak to się ma do hobby? Nie chodzi tu o taki zwykły spacer do sklepu, ale o wytyczanie sobie tras i pokonywanie ich. Jeśli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania znajduje się las to powinniśmy zacząć od niego. Przejść wzdłuż i wszerz, poznać ścieżki, znaleźć ulubione miejsca. Można nawet połączyć tę aktywność z inna pasja i np. podczas spaceru robić zdjęcia, z których później można stworzyć gustowne kolarze i powiesić je na ścianie. Puszczasz latawce lub lubisz zabawę swoim dronem? Znajdź odpowiednie miejsce, a potem urządzaj sobie spacery by móc pobawić się swoimi zabawkami i odetchnąć zapachem przyrody (dzieci na pewno będą się przy tym świetnie bawić).

Większa dawka

Lubisz jazdę na rowerze lub bieganie? Nic nie stoi na przeszkodzie by zainwestować w odpowiedni sprzęt oraz strój i zacząć regularnie jeździć do pracy rowerem lub przed kolacją pójść pobiegać po pobliskim osiedlu. Także wspólne gry sportowe na świeżym powietrzu są dobrym pomysłem na zdrowie połączone z przyjemnością i odrobiną rywalizacji. Tenis, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, czy też zabawa z psem w parku w rzucenie frisbee , to wszystko i wiele więcej pozwoli nam się przyjemnie zmęczyć i dodatkowo utrzymać ciało w dobrej kondycji. Nawet uprawa przydomowego ogródka (kopanie, sadzenie, pielenie, zrywanie owoców) to czynności, które mogą dać nam wiele przyjemności i okazać się bardzo pożyteczne.

Rodzice dzieciom

Współczesne maluchy mają w sobie tyle samo energii co my kiedy byliśmy w ich wieku, jednak kanalizują ją w zupełnie inny sposób. Zafascynowane wynalazkami nowych mediów lubią przesiadywać przed swoimi ekranami, pomimo że więzi z przyjaciółmi są dla nich również bardzo ważne. Dlatego też to rodzice powinni zadbać, by maluch dostrzegł alternatywę dla swojego wirtualnego świata. Powinien on też widzieć, że rodzice również starają się w ten sposób spędzać swój wolny czas i czerpią z tego radość. Pozwoli to na uniknięcie podświadomych oskarżeń rodziców, wynikających z niekonsekwencji i hipokryzji. Rodzinne hobby na świeżym powietrzu wydaje się więc najlepszym rozwiązaniem (a umocnione w ten sposób więzi na pewno zaplusują w przyszłości i pomogą we wzajemnym zrozumieniu).

Tekst przygotowany razem z portalem Outdoorowy.eu

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!