Jak poradzić sobie z nadmiernym uwrażliwieniem skóry, czyli o najlepszych kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej

Nadmiernie uwrażliwiona skóra dotyka coraz większej grupy osób. Według najnowszych statystyk dermatologicznych jest to problem, z którym boryka się ponad połowa kobiet i około 30% mężczyzn. Cera wrażliwa to taka, która zbyt intensywnie reaguje na różnego rodzaju bodźce. Po kontakcie z potencjalnym alergenem czy substancją drażniącą na jej powierzchni pojawia się zaczerwienienie, rumieniec czy swędzenie. Dlatego też pielęgnacja skóry wrażliwej jest dość skomplikowana – wymaga zwalczania niedoskonałości o rozmaitym charakterze. Jak pielęgnować nadwrażliwą cerę? Jakich kosmetyków do skóry wrażliwej powinno się używać?

Sucha, podrażniona i zaczerwieniona, czyli słów kilka o charakterystyce skóry wrażliwej

Definicja dermatologiczna podaje, że skóra wrażliwa to taka, która w nadmierny sposób reaguje na różnego rodzaju czynniki. Ta hiperreaktywność ma wymiar bardzo indywidualny, a natężenie objawów jest silnie uwarunkowane od wielu kwestii. Jednak na ogół u osób z tego typu cerą pojawia się szereg wspólnych objawów:

  • widocznych na powierzchni skóry – zaczerwienienie, suchość, podrażnienie, obrzęk, łuszczenie,
  • niewidocznych, lecz subiektywnie odczuwanych – ściągnięcie, pieczenie, szczypanie, swędzenie, mrowienie itp.

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, intensywność objawów cery wrażliwej jest bardzo silnie uwarunkowana indywidualnymi różnicami. U pacjentów – u których stwierdzono tę samą jednostkę chorobową – mogą występować te same symptomy o skrajnie różnym natężeniu.

W klasyfikacji dermatologicznej skóra wrażliwa została podzielona na cztery kolejne typy:

  • TYP I – rumieniec wywołany przez dietę, nadmierne spożywanie alkoholu, przewlekły stres czy nagłe zmiany temperatury.
  • TYP II – rumieniec, drobne złuszczanie się naskórka oraz poczucie ściągnięcia skóry, będące reakcją na zmienną temperaturę powietrza, trudne warunki atmosferyczne (wiatr, mróz itp.), a także długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub centralnie ogrzewanych.
  • TYP III – rumień i nagłe zaczerwienienia, którym towarzyszy poczucie mrowienia i ściągnięcia – czyli reakcja alergiczna (uczuleniowa) na dany kosmetyk.
  • TYP IV – zaczerwienienia i inne zmiany skóry wywołane przez menstruację.

Chwilowo nadwrażliwa, czyli słów kilka o nabytym typie cery wrażliwej

Skóra wrażliwa bardzo często wynika z uwarunkowań genetycznych. Jednak w ostatnich czasach do gabinetów dermatologicznych zgłasza się coraz więcej osób, których skóra nadmiernie się uwrażliwiła (czyli posiadających nabyty typ cery wrażliwej).

Cera, która stała się nadwrażliwa, po prostu w pewnym momencie zaczyna w sposób patologiczny reagować na czynniki, które wcześniej były dla niej neutralne. Wiąże się to ze swoistym przełamaniem pewnego typu odporności bariery ochronnej skóry. U jednych osób może do tego dojść w wieku niemowlęcym, kiedy to warstwa hydrolipidowa jest jeszcze słabo rozwinięta, u innych, kiedy dochodzi do rozregulowania się gospodarki hormonalnej. Podłoże nabytego typu cery wrażliwej również ma wymiar bardzo indywidualny i powinno być zdiagnozowane u specjalisty.

Skuteczne i delikatne, czyli słów kilka o kosmetykach do skóry wrażliwej

Osoby ze skórą wrażliwą powinny sięgać po preparaty apteczne, które powstały przy ścisłej współpracy z dermatologami. Najlepsze kosmetyki dla takich osób pochodzą z jednej linii – są one specjalnie przeznaczone dla tego typu cery. Na rynku kosmetycznym bez problemu można znaleźć takie produkty – wytwarza je na przykład francuska marka Vichy, uchodząca za eksperta od skóry wrażliwej. Stosując tego typu kosmeceutyki, niemal całkowicie zostaje wyeliminowane ryzyko natknięcia się na potencjalnie drażniący lub wywołujący alergię składnik.

Najlepsze kremy do skóry wrażliwej z reguły nie posiadają bogatego składu i są wolne od intensywnych kompozycji zapachowych oraz wszelkiego rodzaju barwników. Ponadto bardzo często są to kosmetyki powstałe na bazie dobroczynnej wody termalnej, która nie tylko koi, ale także wzmacnia wrażliwą skórę. Bardzo ważne jest także, aby krem na dzień do skóry wrażliwej był wzbogacony o filtr przeciwsłoneczny, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe jest  jednym z czynników starzenia się skóry.

Mówiąc o pielęgnacji skóry wrażliwej, należy zaznaczyć, że w momencie, kiedy na twarzy pojawia się stan zapalny lub inne mocne zmiany skórne (np. nasilone łuszczenie się), nie powinno się rozpoczynać eksperymentowania z nowymi kosmetykami. Nie należy również stosować kilku kremów jednocześnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kosmetyków do skóry wrażliwej i alergicznej, odwiedź stronę internetową: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!