Chwila dla rumianka

Okazuje się, że rumianek to nie ziółko tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, a jego bogate zastosowanie możemy wykorzystać zarówno w domowej medycynie, jak i kosmetyce.

Od wieków stosuje się rumianek przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, a przede wszystkim  przeciwbakteryjnie. To najlepszy sposób na leczenie trudno gojących się ran, uczuleń i wszelkiego rodzaju podrażnień skóry. Przyda się też jako lek przeciwtrądzikowy i przeciw wypryskowy. Można stosować go też na blizny. Ponadto dobrze wpływa na układ pokarmowy, wspomagając trawienie, oczyszczając organizm, lecząc biegunki, zaparcia, ale i same bóle brzucha. To dobry lek na bezsenność  a liczne badania udowodniły, że codzienne picie herbatki rumiankowej uwalnia od koszmarów, lęków nocnych i wszelkich problemów z zasypianiem. Kąpiele z tą rośliną proponuje  się osobom z bólami reumatycznymi i neurologicznymi. Co ciekawsze od lat stosowano napary z rumianku jako lek przeciw chorobie lokomocyjnej. Jak większość ziół rumianek ma właściwości kojące i oczyszczające, stąd tak liczne zastosowania.

Ten kwiat przyda się także w walce z łupieżem. Posiadając ten problem powinno się myć włosy wystudzonym naparem z rumianku. Oprócz pozbycia się łupieżu dodatkowo włosy stają się bardziej błyszczące i wyglądają na zdrowe. Płukanka jest także idealna  na problem nadmiernie przetłuszczających się włosów.

Kąpiąc się w wodzie z rumiankiem przynosimy ciału wiele ukojenia i sprawiamy, że skóra staje się jedwabiście miękka, pachnąca, a co ważniejsze nie jest narażona na powstanie niepotrzebnych wyprysków. Rumianek jest antyalergiczny, dlatego nie powoduje żadnych niepożądanych reakcji, a jedynie bardzo pozytywne efekty.

Ta pospolita roślinka czyni bardzo dużo dobra dla ludzkiego organizmu zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Polecam zaprzyjaźnienie się z nią, oraz używanie jej w różnych sytuacjach i na różne problemy.

AgataK.

 

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!