Dar natury – GOŹDZIK

Goździki to nierozkwitłe i wysuszone pąki drzewa goździkowego, którego świeża roóślina ma kolor różowy i to właśnie proces wysuszania pąków nadaje im ten charakterystyczny rdzawy odcień. Są rodzime dla Północnej części indonezyjskich Wysp Korzennych. Uprawiane są w Brazylii, Indiach Zachodnich, na Mauritiusie, Madagaskarze, w Indiach, Sri Lance, Zanzibarze i Pembie (wyspa u wybrzeża Tanzanii).Goździki stosowane są głównie jako przyprawa do herbat, ciast, kompotów, grzanego wina czy mięs, ale i świetnie sprawdzają się w medycynie.

Na co więc może pomóc nam goździk? Niewątpliwie przyda się osobą cierpiącym z powodu nieświeżego oddechu z ust, ponieważ domowy płyn do płukania może sprawdzić się lepiej niż niejeden zakupiony kosmetyk w drogerii. Łyżkę goździków zalewamy szklanką wrzątku, a po ostudzeniu i odcedzeniu płuczemy jamę ustną po każdym myciu zębów. Wielu dentystów poleca również przeżuwanie goździków zamiast gum do żucia w celu odżwieżenia oraz przygryzanie goździka w miejscu bolącego zęba – rzekomo ból naprawdę znika dzięki działaniu znieczulającemu. Goździki są prawdziwą bronią niszczącą wolne rodniki, ponieważ dzięki liczym związką przeciw-utleniającym bez wątpienia oczyszczają organizm z toksyn. Usuwając wolne rodniki spowolniony zostaje proces starzenia się organizmu i zmniejsza się ryzyko powstawaniu nowotworów. Bardzo cenną informacją jest fakt, że według badań, eugenol, zawarty w goździkach, działa dodatkowo ochronnie przed rakiem u osób, które nie chorowały lub obecnie nie chorują na nowotwory złośliwe. Zielarze zalecają stosowanie goździków w problemach gastrycznych – mogą pomóc w kuracji wrzodów żołądka, łagodzą uczucie nudności, wzdęcia, a także stymulują układ trawienny oraz działają osłonowo na przewód pokarmowy. Wykazują szerokie właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze, dlatego od dawna znajdują zastosowanie w leczeniu biegunki czy innych zakaźnych. Dowiedziono, że goździki też sprawdzają się jako lek na stres. Żucie pąków przed snem usuwa zmęczenie psychiczne pojawiające się po aktywnym dniu, jak również pomaga pozbyć się problemów z bezsennością. Herbata z cytryną, miodem i goździkami jest też idealnym rozwiązaniem na wszelkiego rodzaju osłabienia i przeziębienia, ponieważ jest to witaminowa bomba! Goździki są źródłem manganu, witaminy C i K oraz kwasów tłuszczowych Omega-3. Wykazują działanie wykrztuśne – olejki eteryczne goździków rozrzedzają gęstą, zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę i ułatwiają jej odkrztuszenie. Szczególnie poleca się więc je palaczom i chorom cierpiącym przewlekle na choroby układu oddechowego.

Na koniec powiem Wam, że nic zimą nie pachnie piękniej niż goździki wbite w pomarańcz – pachnie świętami, miłością, pysznością i wiarą w lepsze jutro. Polecam każdemu wykonanie tej własnoręcznej ozdoby, która na dodatek pachnie nieziemsko.

Viktoria Skrzypiec

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
2