Doktor Aloes
Cześć.
Naturalne zdrowie? Czemu nie!
Ostatnio pisałam o algach, które mają niesamowite właściwości, a dziś przedstawię Wam kolejną naturalną metodę na zdrowie i urodę. W moim domu od zawsze był aloes, używany przez moją rodzinę w różnych celach. Postanowiłam więc dziś omówić dla Was jego lecznicze właściwości.
Czym jest?
To roślina, którą może hodować praktycznie każdy. Najpopularniejszą odmianą jest aloes zwyczajny, który ma najwięcej właściwości medycznych. Liście tej rośliny zawierają ponad 140 różnych substancji czynnych działających korzystnie na nasz organizm. Ekstrakty z niego wykorzystywane są w medycynie od wielu lat.
W czym może pomóc?
Przede wszystkim przy różnego rodzaju problemach dermatologicznych. Ma wiele właściwości kojących i przyśpiesza proces gojenia, toteż idealnie spisze się jako okład na rany, owrzodzenia, odciski i obtarcia. Pomaga w leczeniu zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych uszczerbków. Podawany jako roztwór do picia zwalcza kamienie nerkowe i pomaga je oczyścić. Jednak w zbyt wielkiej ilości działa silnie przeczyszczająco. Dermatolodzy powinni przepisywać maseczki z aloesem osobom z silnym trądzikiem, ponieważ w krótkim czasie pomaga on redukować tę niedoskonałości skóry. Mówi się, że osoby, które piją wywar z tej rośliny i nacierają nią swoją skórę, mogą opóźnić proces starzenia się nawet o kilka, a nawet kilkanaście lat. Roślina ta działa bowiem konserwująco i nawilżająco, a te pożyteczną właściwość szybko przechwyciły koncerny farmaceutyczne produkując liczne linie kosmetyków z liści aloesu. Stosuje się go również przeciwzapalnie i jako okład po różnego rodzaju obrzękach. Ponadto działa znieczulająco i szybko pomaga uśmierzyć ból. W medycynie od lat stosowany jest także jako terapia po oparzeniowa i po odmrożeniach. Dowiedziałam się także, że napoje z aloesu pomagają obniżyć poziom cukru we krwi, a inhalacje korzystne są przy leczeniu chorób górnego układu oddechowego, a nawet astmy.
Kiedy nie stosować?
Nie można podawać go dzieciom jako okład, ponieważ jest to lek bardzo silny, a skóra niemowląt i maluchów nie jest przystosowana do tak wielkich porcji minerałów i kwasów. Nie powinno się go także podawać do picia, bo nawet mała ilość może zagrozić słabo rozwiniętym układom pokarmowych dzieci. Nawet dorośli nie mogą pić go w wielkich ilościach, bo jak wcześniej wspominałam, działa przeczyszczająco.
Aloes rakotwórczy?
W Internecie znalazłam kilka artykułów mówiących o tym, że aloes może być przyczyną powstawania guzów jelita cienkiego. Amerykańscy naukowcy przeprowadzili szereg eksperymentów, które potwierdziły ten fakt, ale tylko na szczurach. Badania na ludziach jednak nie do końca potwierdzają tę tezę. Jedyną szkodliwą substancją, która znajduje się w tej roślinie jest aloina A. Wgłębiłam się jeszcze bardziej w ten temat i dowiedziałam się, że aloes rzeczywiście zabija cząsteczki w naszym organizmie, ale są to elementy wrogie dla układu odpornościowego. Tak więc roślina ta jest dla Nas bezpieczna i możemy ją zażywać, co poleca nie jeden lekarz.
Trzeba przyznać, że aloes przyda się pewnie niejednej dziewczynie, które przetańczy całą studniówkową noc na szpilkach i nabawi się przy tym odcisków. Mam nadzieję, że mi się to nie przydarzy, ani żadnej z Was. Mimo to pamiętajcie na wszelkie obtarcia najlepszym lekiem jest właśnie aloes!
Agata K.