Poczuj miętę do zdrowia!

Za co lubimy miętę? Za jej odświeżające właściwości, jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że ta roślina, którą można wyhodować w każdym ogródku, a nawet doniczce jest jednym z najstarszych lekarstw na świecie. Okazuje się, że nawet Hipokrates w starożytności podawał ją swoim pacjentom jako lek na bóle głowy, czy problemy  żołądkiem. Od zawsze znajdywała swoje zastosowanie w domowych apteczkach, więc czas wprowadzić ją z powrotem do swojej. Co ciekawe istnieje ponad 30 rodzajów mięty, a każdy z nich ma takie same właściwości.

Olejek eteryczny z liści mięty.

Jedną z najpopularniejszych postaci mięty jest olejek eteryczny. Można nim nacierać chore zatoki, aby szybko i skutecznie pokonać problem, ale warto także używać go do inhalacji górnych dróg oddechowych. Poprawi i ułatwi swobodne oddychanie i skutecznie zwalczy katar. Wielu producentów popularnych tabletek zwalczających ból gardła dodaje olejek do składu, przez co dolegliwość szybko ustępuje. Warto też wspomnieć, że sam olejek ma właściwości odświeżające, a kosmetyki z jego zawartością przydadzą się szczególnie w okresie letnim. Masz problem z potliwością? Dolewaj kilka kropel do kąpieli, a nieprzyjemny pot szybko stanie się mniej uciążliwy.   Olejek można także używać przeciw świerzbieniu w miejscach, w których wystąpiła jakaś reakcja alergiczna.

Okazuje się, że w okresie przeziębień i chorób zalecane jest dodawanie do napoi kilku kropel olejku, aby zwalczyć problemy z oddychaniem, ale także wyleczyć inne dolegliwości i zabić bakterie. ‚

Liście mięty 

Już wiemy, że olejek jest bardzo korzystny dla zdrowia, ale same liście także znajdą zastosowanie w Twoim domu. Ich struktury zawierają między innymi pożyteczne flawonoidy, do których należą: luteolina, rutyna, hesperydyna, a także kwasy fenolowe.

Ma ona działanie rozkurczające. Używa się jej między innymi w zwalczaniu problemów układu pokarmowego. To idealny lek na wzdęcia, zaparcia, oraz kłopoty trawienne. Podczas biegunek, wymiotów, albo  innych zatruć pokarmowych nie bez przyczyny używa się kropli miętowych. Domowym zamiennikiem jest znów napar ze świeżych zalanych wrzątkiem liści, które należy pić trzy razy w tygodniu.

Ostatnią rzeczą o której musimy pamiętać jest jej wpływ na migreny i nawet pojedyncze bóle głowy. Inhalacje, nacieranie skroni olejkiem, czy picie naparów to jedyny skuteczny lek, który powinno stosować się zawsze.

Pamiętaj, mięta to najlepszy lek na większość dolegliwości i pod żadnym pozorem nie może zabraknąć go w apteczce!

AgataK.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!