Uzbroić się w owsiankę!

Płatki owsiane jakiś czas temu wróciły do łask, co jest naprawdę bardzo dobrą wiadomością, ponieważ są niesamowicie zdrowe. Niewiele osób jednak wie, że mają one wiele zastosowań!

Płatki owsiane otrzymywane są z owsa siewnego i zawierają dużą ilość węglowodanów, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, rozpuszczalnego błonnika, lignin, witamin z grupy B, a także cynku, żelaza i wapnia. Są więc bogactwem witamin i minerałów, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Talerz płatków z mlekiem zapewnia komórkom mózgowym i nerwowym odpowiednią porcję witaminy B6, która odpowiada za pamięć i koncentrację, a nawet szybkie przyswajanie wiedzy, dlatego tak wielu specjalistów poleca dzieciom w wieku szkolnym owsiankę na śniadanie. Duże ilości błonnika ma bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ chroni nasz układ pokarmowy przed bakteriami, przyśpiesza przemianę materii, zapobiega namnażaniu się komórek nowotworowych, zapobiega otyłości, cukrzycy oraz wzmacnia naszą odporność.

Powszechnie znanym zastosowaniem płatków owsianych ze względu na ogromną ilość minerałów i witamin jest spożywanie ich z mlekiem, jogurtem, na sucho, rozmoczonych w wodzie, czy wykorzystywanie ich do robienia ciasteczek, które ostatnio w internecie robią furorę. Przepisów jest cała masa, ale najprostsze zawsze są najzdrowsze – wystarczy szklankę płatków wymieszać z dwoma bananami z których zrobiliśmy papkę i wstawić uformowane ciasteczka do pieca na dziesięć minut. Pysznie i pożywnie!

Owsiankę można również wykorzystać jako naturalną broń w walce z trądzikiem – trzy łyżki zalej szklanką wrzątku (lub gorącego mleka) i odstaw do wystygnięcia. Zimną papkę rozsmaruj na twarz i odczekaj dziesięć minut po czym całość zmyj. Jest to sposób stosowany przez nasze babcie i prababcie, które nie miały możliwości sięgania po apteczne produkty, a jednak doskonale radziły sobie ze stanami zapalnymi i zmianami skórnym, więc warto to sprawdzić.

Będąc przy temacie zmian skórnych warto wspomnieć o ospie wietrznej – pomóc może kąpiel z dodatkiem płatków! Należy utrzeć płatki z mąką owsianą na proszek i zawinąć w lnianą chusteczkę, którą następnie zanurzam w wypełnionej po brzegi wannie. Kąpiel ma na celu złagodzenie krostek oraz uporczywego swędzenia.

Kąpiel z dodatkiem płatków polecana jest również zestresowanym i przemęczonym osobom, ponieważ odprężają, nawilżają skórę i odżywiają ciało. Ponadto głęboko oczyszcza skórę, a niektórzy twierdzą również, że z wanny wychodzą o parę lat młodsi!

Dzięki płatkom możemy poczuć się nie tylko piękniejsi ale i szczuplejsi, ponieważ dzięki dużej zawartości błonnika obniżają poziom cholesterolu, sycą oraz podnoszą sprawność fizyczną. Warto zamienić mąkę pszenną na owsianą, by „odchudzić” potrawy i zapewnić sobie dawkę niezbędnych minerałów.

I na koniec taka naukowa ciekawostka – informacje zebrane przez naukowców z Finlandii pozwalają sądzić, że dzieci karmione owsianką są chronione przed astmą. Analizowano sposób odżywiania 1300 dzieci i stwierdzono, że te, które już w niemowlęctwie karmiono owsianką, były o 64% mniej skłonne do chorowania na dolegliwości układu oddechowego niż te, którym owsiankę podano później. Im wcześniej wprowadzi się do menu dziecka owsiankę albo inne dania z owsa, tym rzadziej chorują one na choroby układu oddechowego.

Cóż, zatem nie pozostaje nam nic innego jak podążyć za zdrową modą i uzbroić się w opakowania owsianki!

Viktoria Skrzypiec

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
2