Bezpieczeństwo i higiena w gabinecie podologicznym

W gabinetach podologicznych leczy się grzybicę, nadpotliwość, odciski, wrastające paznokcie, haluksy, pękające pięty i wiele innych dolegliwości, jakie związane są właśnie z tą częścią naszego ciała.

Mając jednak na uwadze, iż w gabinetach tych korzysta się niejednokrotnie z ostrych narzędzi a profilaktyka leczenia obejmuje kontakt dotykowy ze skórą pacjenta, zaleca się, by każdy tego rodzaju zakład starannie realizował właściwy program higieny. Tylko w ten sposób podolog zapewni bezpieczne wykonanie usługi i gwarancję eliminacji ryzyka powstawania powikłań oraz zarażenia – zarówno jeśli chodzi o pacjenta jak i specjalistę, który w gabinecie pracuje. Musimy pamiętać, iż gabinet podologiczny jest gabinetem zabiegowym, w którym podolog ma bezpośredni kontakt ze skórą, błoną śluzową czy krwią pacjenta. Podczas wykonywania pracy istnieje bardzo duże ryzyko przenoszenia wirusa HIV, HCV czy HBV – trzeba wziąć pod uwagę, że nie każdy klient zakładu może być świadomy swojej choroby.

Higiena dotyczy również sprzętu, jakim posługuje się podolog. Przyrządy, które nie są jednorazowego użytku powinny być czyszczone a następnie przechowywane w najlepszej sterylności. Tylko reżim sanitarny jest w stanie zapewnić najwyższą jakość świadczonych usług oraz najlepsze bezpieczeństwo. Jak potwierdza Katarzyna Gaździcka, która prowadzi gabinet podologiczny w Warszawie, czystość mikrobiologiczna każdego gabinetu podologicznego może być zachowana tylko dzięki zastosowanym odpowiednim standardom. To między innymi zachowanie procedur higieniczno sanitarnych poprzez na przykład mycie rąk mydłem bakteriobójczym przed każdym zabiegiem czy zakładanie rękawiczek jednorazowych w przypadku zabiegów, podczas których istnieje możliwość pojawienia się krwi.

Ważne jest także wyposażenie gabinetu w odpowiednie systemy i środki potrzebne do dezynfekcji i sterylizacji. Obowiązkiem każdego podologa jest również utrzymywanie narzędzi w odpowiedniej czystości. Te ostre muszą być przechowywane w pojemniku odpornym na uszkodzenia a wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być czyszczone w specjalnych roztworach o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, prądkobójczym i wirusobójczym. Po czyszczeniu, narzędzia te są przenoszone do autoklawu, gdzie sterylizują się w temperaturze 134 stopni Celsjusza.

Niezwykle ważną kwestią jest również dezynfekcja skóry pacjenta – prawidłowe oczyszczenie jest wymagane zawsze przed oraz po wykonanym zabiegu. Odpowiednie środki nie tylko zapobiegną powstawaniu możliwych infekcji zapalnych, ale staną się również preparatem o działaniu leczniczym, łagodzącym i wspomagającym powrót do zdrowia.

Należy pamiętać, że higiena w gabinecie podologicznym to nie tylko właściwa estetyka tego miejsca. Priorytetem jest tutaj leczenie pacjentów przy zachowaniu najlepszej sterylności, która daje bezpieczeństwo i komfort zarówno osób borykających się ze schorzeniami stóp jak i podologa, który podejmuje się ich leczenia.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
2