Chipsy, czyli smaczne złodzieje zdrowia

Chipsy to jedna z najbardziej popularnych przekąsek uwielbiana zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Jeśli siądziemy przed telewizorem bądź komputerem z całą paczką ulubionych chipsów to gwarantuję, że nawet się nie obejrzymy, a cała paczka zniknie w mgnieniu oka, ponieważ chipsy uzależniają. Tak, tak, to jest prawda potwierdzona naukowo! Zresztą, pewnie sami zauważyliście, że po chwili jedzenia chipsów macie nieodpartą ochotę aby sięgnąć po kolejnego i kolejnego.. Doskonała kompozycja chemicznych substancji, soli oraz tłuszczu ma za zadanie zmanipulować nasze mózgi w taki sposób abyśmy bez wahania sięgnęli po kolejnego chipsa, stąd ta cała filozofia z uzależnieniem. Mam jeszcze gorszą wiadomość – chipsy są strasznie niezdrowe i szkodzą całemu naszemu organizmowi.

Chipsy produkowane są z ziemniaków, które zostają usmażone w głębokim tłuszczu a następnie obsypane sporą ilością soli oraz ewentualnie przypraw, a niestety w obecnych czasach w skład większości chipsów wchodzą rozmaite dodatki smakowo–zapachowe, jak na przykład glutaminian sodu, których spożycie powinniśmy jak najbardziej ograniczać. Warto również wiedzieć, że już podczas samego momentu smażenia chipsów powstają szkodliwe tłuszcze, które wsiąkają w cienkie plasterki ziemniaków i wytwarza się akrylamid, substancja która jest toksyczna dla układu nerwowego, może być również czynnikiem rakotwórczym, a najwięcej jest niej właśnie w chipsach. Regularne spożywanie dużych ilości akrylamidu powoduje powstawanie w organizmie stanów zapalnych. Ponadto zawierają bardzo dużo soli, której nadmiar może powodować choroby serca. Szczególnie niebezpieczne jest to dla dzieci, ponieważ nerki niezbyt dobrze radzą sobie jeszcze z dużą jej ilością, razem z nią jest wchłaniana też woda, której nadmiar zatrzymuje się w organizmie. Sól w dodatku podnosi poziom ciśnienia krwi i prowadzi do powstania chorób układu krążenia. Warto też pamiętać, że chipsy stoją na czele czynników powodujących nadwagę – mają sześć razy więcej kalorii niż kotlety schabowe!

Nie ulega wątpliwości, że chipsy to tak naprawdę śmieciowe jedzenie, które nie dostarcza nam żadnych składników odżywczych i który nie tylko powoduje, że tracimy sporo pieniędzy, ale i zdrowie, które jest najważniejsze.

Viktoria

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!