Rodzaje karetek pogotowia ratunkowego

Wypadki się zdarzają każdego dnia. Czasem jest to wynik przewlekłej choroby, innym razem wystarczy chwila nieuwagi w domu, w podróży czy w pracy. Skutki są różne, jednak kiedy stanie się coś poważniejszego wykręcamy numer pogotowia ratunkowego. Przyjeżdża karetka, zabiera pacjenta i zdawać by się mogło, że pomiędzy każdym przypadkiem nie ma tu większej różnicy.

Oczywiście trudno jest nam dostrzec niuanse interwencji medycznej, gdy pod wpływem chwili i emocji staramy się pomóc drugiemu człowiekowi. Łatwiej jest, kiedy widzimy tylko pędzącą dokądkolwiek karetkę. Jeśli przyjrzymy się bocznej karoserii dostrzeżemy jedno charakterystyczne oznaczenie. Nie każdy wie, że pojazdy pogotowia mają różne typy.

Karetka reanimacyjna

Ten rodzaj karetki wysyła się, kiedy zgłoszenie sugeruje, iż może zachodzić bezpośrednie zagrożenie czyjegoś życia. Pojazd taki możemy poznać po oznaczeniu literą „R” na burcie samochodu. W takich sytuacjach liczy się również odpowiednia załoga karetki, gdyż by mogła ona wyruszyć na zgłoszenie w jej skład musi wchodzić przynajmniej jeden lekarz ze specjalizacją z medycyny ratunkowej. Nigdy nie mamy pewności, że stan pacjenta podczas drogi do szpitala, czy przez czas od zgłoszenia do przyjazdu pogotowia nie ulegnie pogorszeniu. W takich wypadkach najważniejsza jest szybka interwencja.

Karetka wypadkowa

Tutaj sama nazwa mówi czego możemy się spodziewać widząc taki pojazd pędzący na sygnale. Gdzieś zdarzył się wypadek (np. samochodowy), w którego wyniku na miejscu czeka przynajmniej jedna osoba, która doznała urazu lub objawów chorobowych na skutek działania niebezpiecznej substancji. W tym przypadku personel karetki składa się z trzech osób – kierowcy, pielęgniarki i lekarza. Na burcie możemy tu znaleźć oznaczenie w postaci litery „W”.

Karetka transportowa

W tym przypadku personel ogranicza się do ratownika i kierowcy. Karetka transportowa służy jak sama nazwa wskazuje do przewozu pacjentów, których życie nie jest zagrożone, a jedynie wymagają przewiezienia do szpitala lub ze szpitala do miejsca zamieszkania. Ten rodzaj karetki wykorzystuje się np. w stosunku do osób obłożnie chorych oraz w przypadku, gdy osoba nie jest w stanie dotrzeć do szpitala, gdyż ma np. złamane obie nogi. Inną możliwością wykorzystania karetki z oznaczeniem „T” jest przewóz lekarstw lub narządów czy krwi, która potrzebna jest jak najszybciej w innej placówce.

Karetka kardiologiczna

Problemy sercowe natury medycznej to w dzisiejszym świecie bardzo częsty problem. Dlatego do życia zostały powołane karetki kardiologiczne (oznaczone literą „K”), których zespół zawsze zawiera jednego specjalistę medycznego z dziedziny chorób serca oraz innych schorzeń wewnętrznych. Także wyposażenie tych pojazdów jest bardziej zaawansowane, gdyż karetka musi mieć możliwość szybkiej diagnozy. W takich wypadkach liczy się przecież czas reakcji i precyzja wniosków na podstawie badań.

Karetka specjalistyczna i podstawowa

Tak jak w poprzednich przykładach oznaczenia tych pojazdów to pierwsze litery ich nazwy – „S” i oczywiście „P”. Karetka podstawowa to najbardziej ogólna ze wszystkich dostępnych opcji. Do jej zespołu należą kierowca i ratownicy medyczni, dlatego jej widok na naszych drogach jest zdecydowanie najczęstszy. Z kolei specjalistyczna karetka wysyłana jest w przypadku, kiedy wymagana jest niestandardowa procedura interwencji lub specjale leki, czy umiejętności załogi. Jest to zdecydowanie najbardziej różnorodny zespół spośród wszystkich opcji ratowniczych.

Karetka neonatologiczna

Ostatni typ pojazdów pogotowia ratunkowego przeznaczony wyłącznie dla noworodków i małych dzieci (do 1 roku życia). Sprzęt jaki zawiera został specjalnie przygotowany, by móc ratować życie na poziomie pediatrycznym. Znajdziemy tu nawet inkubator. By zająć się chorym niemowlęciem, razem z kierowca wysyła się lekarza i ratownika medycznego. Pojazd, jak nietrudno się domyślić oznaczono literą „N”.

Dziękujemy serwisowi sprzęt-medyczny.pl za współpracę merytoryczną.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
11