Twój Typ Metaboliczny ma znaczenie

Obiecałam, że opowiem o tym jak wybrałam się na badanie STRD. O metodzie napisałam już kilka artykułów, więc pomyślałam, że najlepszym wprowadzeniem będzie opisanie kilku ogólnych faktów o typach metabolicznych. Można o tym mówić bardzo dużo i o każdym  – sensorycznym, emocjonalnym i behawioralnym, napisze osobno, jednak dziś jednak ogólnie, o tym jak bardzo ważne są dla naszego organizmu, za co odpowiadają i dlaczego warto je znać.

Twój typ metaboliczny jest dopowiedziany za fakt jak przebiega Twoje trawienie różnych produktów. Każdy z nas inaczej przyswaja tłuszcze, cukry i białka, ale wszyscy posiadamy skłonności do trawienia ich. Różnicą jest szybkość spalania i przetwarzania, oraz warunki, które muszą być spełnione do odpowiedniej przemiany materii. To właśnie tworzy naszą indywidualność i wyjątkowość. Dla jednego dany produkt będzie nieodpowiedni, trudno przyswajalny i będzie działał jak blokada, zaś dla innego będzie idealny i pomagający zachować równowagę. Każdy typ metaboliczny ma inne zdolności i inny zarys produktów, stąd wykaz, który otrzymałam po badaniu naszą metodą. Te produkty stały się moją dietą, która pomoże mi przywrócić organizm do równowagi.

W dzisiejszych czasach równowaga w organizmie ludzkim jest mocno zaburzona, a dzięki STRD można łatwo ją przywrócić. Do tego potrzeba jest lekka zmiana nawyków żywieniowych, detoksykacja i czas. U jednych równowagę da się przywrócić w ciągu zaledwie 3 tygodni, u innych potrwać może to nawet do 8. To kolejny przykład jak bardzo indywidualnymi organizmami jesteśmy. Lekarz, czy dietetyk ustala  pierwszy zarys produktów, które powinniśmy stosować, oraz tych, które musimy unikać. Jest to zakres początkowo wąski i zamknięty, jednak z czasem produktów przybędzie. Dziś nie służy Ci, któryś z nich, co nie oznacza, że za jakiś czas nie będzie on dla Ciebie odpowiedni.

Typy jednak mogą się zmieniać z powodu zaburzeń wywołanych czynnikami środowiskowymi i zmianą stylu życia. Zjawisko to może zajść nawet kilka razy w ciągu roku, dlatego bardzo ważne są powtórne badania i konsultacje. Czasem wystarczy mały czynnik, by zaburzyć coś w  organizmie. Najważniejsze jest jednak dążenie do równowagi. Pewnie nie jedna osoba zapytałaby, czy jeśli teraz jest dajmy na to typem behawioralnym, czy za pół roku może być emocjonalnym. Nie, to tak nie działa. Każdy z Nas posiada jeden określony typ, który jest dominujący, jednak zawsze mogą wystąpić anomalia innych typów. To właśnie zmienność, która widoczna jest przede wszystkim po dietach.

Nie ma więc jednej diety, nie da się jej nie zmieniać i nie modernizować. Dlatego też wielu pacjentów jest przerażonych, że dieta początkowa, bardzo różni się od końcowej. Nie trzeba się martwić! Każdy organizm się zmienia, a to nie oznacza nic złego, wręcz przeciwnie. Zmienność jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku zachowania równowagi w naszym organizmie.

Jestem typem sensorycznym, co mocno widoczne jest w budowie mojego ciała. Jestem szczupła, wysoka, nie mam tendencji od odkładania się wody w organizmie. Mam problem z przytyciem, mimo, że jem bardzo dużo i często. Przypadłością mojego typu jest też nerwowość, pobudzenie i częste roztargnienie, a jednoczesna delikatność. Moja dieta ma mnie uspokoić i zrównoważyć. Dzięki poznaniu mojego typu metabolicznego, mogę dowiedzieć się więcej o samej sobie i zrozumieć niektóre zachowania. Myślę, że każdy powinien wiedzieć jakim typem jest, by łatwiej radzić sobie z problemami, dbaniem o zdrowie, samopoczucie i idealną sylwetkę.

AgataK.

Podobał Ci się artykuł? Dodaj mu zdrowia!
2